SATCO NUVO's S39720 25 watt T5 LED 46 inch Type B ballast bypass aluminum replacement lamp offers single or double ended wiring option, superior 83 CRI light quality and 3400 lumens for commercial lighting. The frosted silver bulb features a miniature bi pin base and delivers exceptional illumination. At a temperature of 6500 kelvins, this lamp provides 50,000 hours of daylight.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S39720 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S39720_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.52.0051 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | Silver |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cRUus, cULus |
| Location Rating | Damp |
| IP Rating | IP20 |
| Amps | 0.208-0.090A |
| ANSI Base | G5 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 240° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Daylight |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Fluor Equiv | 54W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Base | Miniature Bi Pin |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T5 |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Lamp End Type | Double |
| Lamp End Type | Single |
| Brightness (Lumens) | 3400 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 25 |
| Color Temperature (Kelvin) | 6500K |
| Material | Aluminum |
| Finish | Frost |
| THD | 20% |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Shatter Proof Type | PET Coated |
| Surge Protection | Built-in-surge protection - 0.7KV |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.83" |
| MOL | 46" |
| Nominal Length | 48" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0266 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 25 |
| Case Length | 46" |
| Case Width | 5.2" |
| Case Height | 5.2" |
| Case Weight | 12.6 |
| Case Cubic Ft. | 0.7198 |
| Catalog Description | 25 Watt T5 LED - Miniature bi-pin base - 6500K - 50000 Average rated hours - 3400 Lumens - 120-277 Volt - Type B - Ballast Bypass - Single or Double Ended Wiring |
| Description | 25T5/LED/46-865/BP/HO/SE-DE |
| DLC Approved | Yes |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | PILKXR6N |
| DLC Primary Use | Internal Driver/Line Voltage (UL Type B) Lamps |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S39720.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| NSF Approved | Yes |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Tube Guard Use | No |
| Each Length In. | 46 |
| Each Width In. | 1 |
| Each Height In. | 1 |
| Each Weight Lb. | 0.55 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 25W T5 LED Mini Bi-Pin Base 6500K 50000 Hrs 3400 Lumens |