Elevate your lighting with SATCO NUVO's LED Retrofit Downlights, designed with impeccable color rendering. These retrofits include an E26 adapter making them the perfect upgrade to replace existing screw base lamps in downlight applications. Featuring a smooth baffle design and offered in multiple single color temperature options these retrofit downlights will Illuminate your kitchens, bathrooms, bedrooms, and living spaces with ease and elegance.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S39312 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S39312_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Downlight Retrofit |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 Adapter |
| Beam Spread | 90° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 35000 |
| Incandescent Equiv | 65W |
| Base | Medium Adapter |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 650 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 7.2 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Material | Thermo Plastic (PBT) |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Can Size | 5-6" |
| Ceiling Aperture | 5.36" Cutout |
| Connection | Connector or Adapter |
| IC Rated | Yes |
| Mounting Type | Recessed Retrofit |
| Trim Color | White |
| Diameter | 7.4" |
| Dimensions | H: 2.29" x DIA: 7.40" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1035 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 25.4" |
| Case Width | 11.58" |
| Case Height | 8.86" |
| Case Weight | 9.68 |
| Case Cubic Ft. | 1.5081 |
| Catalog Description | 7.2 Watt LED Downlight Retrofit - 5-6 Inches - 2700K - 120 Volt - White Finish |
| Description | 7.2WLED/RDL/5-6/927/120V |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111505 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Image File Name | S39312.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 8.27 |
| Each Width In. | 2.68 |
| Each Height In. | 8.07 |
| Each Weight Lb. | 0.71 |
| Substitute | S12602 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | 6672;6674;86/103;ADTP703TU;AYCL-153P;AYCL-253P;CTCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DDMX1;DG6HD;DH6HD;DL6HD;DSE06-10Z;DSL06;DSL06-1LZ;DSM10;DUL06P-C2;DVCL-153P;DVCL-253P;DVRP-253P;DW6HD;DZ6HD;HQRA-PRO;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-6ND;HQRD-HN6BRL;HQRD-PRO;HRST- |
| Bulb Count | 1 |
| Accessories | 80-2676 |
| Accessories | 80-982 |
| Accessories | 80-983 |
| Accessories | 80-996 |
| Accessories | 80-988 |
| Accessories | 80-989 |
| Accessories | 80-868 |
| Company | SATCO |
| Status | Transitioning |
| Product Name | 7.2 Watt LED Downlight Retrofit 5-6"es 2700K 120 Volt White Finish |