Satco's PAR20 amber lamp is designed with turtle safety in mind. The energy-efficient 6.5-watt LED PAR lamp replaces existing higher wattage halogen bulbs and features an operating temperature between -13 degrees and 113 degrees Fahrenheit, with a long life span of 25,000 hours. Made for both indoor and outdoor use, this bulb features a 40-degree beam angle, perfect for a wide area of coverage.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S39188 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S39188_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | PAR |
| Tariff Code | 8539.52.0030 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| CBCP | 215 |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Amps | 0.054A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 40° |
| Burning Position | Universal |
| Candle Power | 215 |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 25W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | PAR20 |
| Brightness (Lumens) | 150 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 6.5 |
| Material | Metal / Plastic / Electronic Components |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.96 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.48" |
| MOL | 3.23" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0126 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 7.95" |
| Inner Width | 5.35" |
| Inner Height | 3.94" |
| Inner Weight | 1.15 |
| Inner Cubic Ft. | 0.097 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 11.54" |
| Case Width | 8.58" |
| Case Height | 8.98" |
| Case Weight | 4.85 |
| Case Cubic Ft. | 0.5145 |
| Catalog Description | 6.5 Watt - PAR20 LED - Amber color - 40 deg. Beam Angle - Medium base - 120 Volt - Turtle Friendly |
| Description | 6.5PAR20/LED/40'/AMBER |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S39188.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.48 |
| Each Width In. | 2.48 |
| Each Height In. | 3.54 |
| Each Weight Lb. | 0.17 |
| Replaces | S29188 |
| Replaces | S9188 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 6.5 Watt PAR20 LED Amber color 40 deg. Beam Angle Medium Base |