25 Watt CA8 Incandescent - Clear - 1500 Average rated hours - 210 Lumens - Candelabra base - 120 Volt - 2-Card
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S3774 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Candle |
| Tariff Code | 8539.22.8030 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.208A |
| ANSI Base | E12 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 1500 |
| Base | Candelabra |
| Lamp Filament | CC-2V |
| Shape | CA8 |
| Brightness (Lumens) | 210 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 25 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 1" |
| MOL | 3.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.019 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 2 |
| Inner UPC | 20045923037744 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 4.63" |
| Inner Width | 6.13" |
| Inner Height | 10.63" |
| Inner Weight | 1.12 |
| Inner Cubic Ft. | 0.1746 |
| Case UPC | 10045923037747 |
| Case Quantity | 120 |
| Case Length | 13.13" |
| Case Width | 15" |
| Case Height | 22" |
| Case Weight | 11.33 |
| Case Cubic Ft. | 2.5075 |
| Catalog Description | 25 Watt CA8 Incandescent - Clear - 1500 Average rated hours - 210 Lumens - Candelabra base - 120 Volt - 2-Card |
| Description | 25W TT CAND CLR |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S3774.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 1.1 |
| Each Width In. | 4.25 |
| Each Height In. | 7.01 |
| Each Weight Lb. | 0.09 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 25W CA8 Incandescent Clear 1500 Hrs 210 Lm Candelabra |