25 Watt S11 Incandescent - Clear - 1500 Average rated hours - 210 Lumens - Intermediate base
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S3630 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Sign |
| Tariff Code | 8539.22.8040 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E17 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 1500 |
| Base | Intermediate |
| Lamp Filament | CC-2V |
| Shape | S11 |
| Brightness (Lumens) | 210 |
| Wattage | 25 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.38" |
| MOL | 2.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0031 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923036303 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 8.13" |
| Inner Width | 3.38" |
| Inner Height | 2.88" |
| Inner Weight | 0.42 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0458 |
| Case UPC | 10045923036306 |
| Case Quantity | 600 |
| Case Length | 19" |
| Case Width | 17.88" |
| Case Height | 17" |
| Case Weight | 27.07 |
| Case Cubic Ft. | 3.3422 |
| Catalog Description | 25 Watt S11 Incandescent - Clear - 1500 Average rated hours - 210 Lumens - Intermediate base |
| Description | 25W S11 CLEAR INT |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S3630.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 1.5 |
| Each Width In. | 1.5 |
| Each Height In. | 2.4 |
| Each Weight Lb. | 0.04 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 25W S11 Incandescent Clear 1500hrs 210 Lumens Int Base |