20 Watt miniature - R12 - 300 Average rated hours - Bayonet Single Contact Base - 13 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S3618 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| Tariff Code | 8539.22.8040 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | Clear |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 1.500A |
| ANSI Base | BA15s |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 300 |
| Base | Bayonet Single Contact |
| Lamp Filament | C-6 |
| Shape | R12 |
| Voltage | 13 |
| Wattage | 20 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.5" |
| MOL | 2.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.004 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923036181 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 8.63" |
| Inner Width | 3.63" |
| Inner Height | 3.13" |
| Inner Weight | 0.46 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0567 |
| Case UPC | 10045923036184 |
| Case Quantity | 600 |
| Case Length | 20.25" |
| Case Width | 19.13" |
| Case Height | 18" |
| Case Weight | 28.31 |
| Case Cubic Ft. | 4.0352 |
| Catalog Description | 20 Watt miniature - R12 - 300 Average rated hours - Bayonet Single Contact Base - 13 Volt |
| Description | 1383/TF SHATTER 13V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S3618.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 1.61 |
| Each Width In. | 1.61 |
| Each Height In. | 2.64 |
| Each Weight Lb. | 0.05 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 20W R12 300hrs Bayonet Single Contact Base 13V |