150 Watt - Halogen - T4 1/2 - Clear - 2000 Average rated hours - 2700 Lumens - Mini Candelabra base - 120 Volt - Carded
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S3486 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Single Ended Halogen |
| Tariff Code | 8539.21.4040 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| RoHS Compliant | Yes |
| Location Rating | Damp |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 1.250A |
| ANSI Base | E11 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 2000 |
| Base | Mini Candelabra |
| Lamp Filament | CC-8 |
| Shape | T4.5 |
| Brightness (Lumens) | 2700 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 150 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2900K |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.56" |
| MOL | 2.72" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0075 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923034866 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 3.74" |
| Inner Width | 5.67" |
| Inner Height | 5.87" |
| Inner Weight | 0.66 |
| Inner Cubic Ft. | 0.072 |
| Case UPC | 10045923034869 |
| Case Quantity | 240 |
| Case Length | 12.02" |
| Case Width | 12.61" |
| Case Height | 19.7" |
| Case Weight | 13.78 |
| Case Cubic Ft. | 1.728 |
| Catalog Description | 150 Watt - Halogen - T4 1/2 - Clear - 2000 Average rated hours - 2700 Lumens - Mini Candelabra base - 120 Volt - Carded |
| Description | 150W Q/CL MINI-CAN CARDED |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101601 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S3486.jpg |
| SDS class | Halogen_Tungsten_Lamp |
| Technology | Halogen |
| Each Length In. | 0.63 |
| Each Width In. | 3.63 |
| Each Height In. | 5.63 |
| Each Weight Lb. | 0.05 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 150W Halogen T4 1/2 Clear 2700L Mini Candelabra 120V |