250 Watt - Halogen - T4 1/2 - Clear - 2000 Average rated hours - 4200 Lumens - Mini Candelabra base - 120 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S3109 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Single Ended Halogen |
| Tariff Code | 8539.21.4040 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Location Rating | Dry |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 2.083A |
| ANSI Base | E11 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 2000 |
| Base | Mini Candelabra |
| Lamp Filament | CC-8 |
| Shape | T4.5 |
| Brightness (Lumens) | 4200 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 250 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2900K |
| Material | Ceramic / Glass / Metal |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Glass |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.56" |
| MOL | 3.16" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0027 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923031094 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 3.74" |
| Inner Width | 2.6" |
| Inner Height | 6.9" |
| Inner Weight | 0.48 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0388 |
| Case UPC | 10045923031097 |
| Case Quantity | 480 |
| Case Length | 27.19" |
| Case Width | 7.68" |
| Case Height | 16.15" |
| Case Weight | 20.72 |
| Case Cubic Ft. | 1.9516 |
| Catalog Description | 250 Watt - Halogen - T4 1/2 - Clear - 2000 Average rated hours - 4200 Lumens - Mini Candelabra base - 120 Volt |
| Description | 250Q/CL 120V. MINI-CAN |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101601 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S3109.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | Halogen_Tungsten_Lamp |
| Technology | Halogen |
| Each Length In. | 1.18 |
| Each Width In. | 1.18 |
| Each Height In. | 3.35 |
| Each Weight Lb. | 0.04 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 250W Halogen T4 1/2 Clear 4200L Mini Candelabra 120V |