50 Watt - Halogen - T4 - Clear - 2000 Average rated hours - 900 Lumens - Bi Pin GY6.35 base - 12 Volt - 2-Card
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S3421 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Bi-Pin |
| Tariff Code | 8539.21.2080 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Location Rating | Damp |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 4.167A |
| ANSI Base | GY6.35 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 2000 |
| Base | Bi Pin GY6.35 |
| Lamp Filament | C-6 |
| Shape | T4 |
| Brightness (Lumens) | 900 |
| Voltage | 12 |
| Wattage | 50 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2900K |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.5" |
| MOL | 1.56" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0062 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 2 |
| Inner UPC | 20045923034217 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 3.74" |
| Inner Width | 4.73" |
| Inner Height | 4.93" |
| Inner Weight | 0.39 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0505 |
| Case UPC | 10045923034210 |
| Case Quantity | 240 |
| Case Length | 8.08" |
| Case Width | 10.64" |
| Case Height | 24.43" |
| Case Weight | 8.38 |
| Case Cubic Ft. | 1.2154 |
| Catalog Description | 50 Watt - Halogen - T4 - Clear - 2000 Average rated hours - 900 Lumens - Bi Pin GY6.35 base - 12 Volt - 2-Card |
| Description | 50T4Q/CL 12V BI-PIN 2/CARD |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101601 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S3421.jpg |
| SDS class | Halogen_Double_Ended_or_Pin_Based_Lamp |
| Technology | Halogen |
| Each Length In. | 0.6 |
| Each Width In. | 3.75 |
| Each Height In. | 4.73 |
| Each Weight Lb. | 0.01 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 50W Halogen T4 Clear 2000hrs 900lm GY6.35 12V |