25 Watt T6 1/2 Incandescent - Frost - 1500 Average rated hours - 170 Lumens - DC Bay base - 130 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S3249 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Tubular |
| Tariff Code | 8539.22.8040 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.192A |
| ANSI Base | BA15d |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 1500 |
| Base | Bayonet Double Contact |
| Lamp Filament | C-8 |
| Shape | T6.5 |
| Brightness (Lumens) | 170 |
| Voltage | 130 |
| Wattage | 25 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.81" |
| MOL | 5.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0026 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923032497 |
| Inner Quantity | 25 |
| Inner Length | 5.75" |
| Inner Width | 5.13" |
| Inner Height | 5.25" |
| Inner Weight | 1.24 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0896 |
| Case UPC | 10045923032490 |
| Case Quantity | 500 |
| Case Length | 27.75" |
| Case Width | 11" |
| Case Height | 12.5" |
| Case Weight | 31.38 |
| Case Cubic Ft. | 2.2081 |
| Catalog Description | 25 Watt T6 1/2 Incandescent - Frost - 1500 Average rated hours - 170 Lumens - DC Bay base - 130 Volt |
| Description | 25W T61/2 TUBULAR DC FR |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S3249.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 0.91 |
| Each Width In. | 0.91 |
| Each Height In. | 5.39 |
| Each Weight Lb. | 0.06 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 25W T6 1/2 Incandescent Frost 1500 Avg Hrs 170 Lumens DC Bay Base |