250 Watt - Halogen - T3 - Clear - 1500 Average rated hours - 4500 Lumens - Double Ended base - 78mm - 120 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S3184 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Double Ended Halogen |
| Tariff Code | 8539.21.4040 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Location Rating | Damp |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 2.083A |
| ANSI Base | R7s |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 1500 |
| Base | Double Ended Recessed Single Contact |
| Lamp Filament | C-8 |
| Shape | T3 |
| Brightness (Lumens) | 4500 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 250 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2900K |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.38" |
| MOL | 3.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0022 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923031841 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 4.33" |
| Inner Width | 5.91" |
| Inner Height | 5.91" |
| Inner Weight | 0.37 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0875 |
| Case UPC | 10045923031844 |
| Case Quantity | 480 |
| Case Length | 9.26" |
| Case Width | 11.03" |
| Case Height | 24.43" |
| Case Weight | 15.44 |
| Case Cubic Ft. | 1.444 |
| Catalog Description | 250 Watt - Halogen - T3 - Clear - 1500 Average rated hours - 4500 Lumens - Double Ended base - 78mm - 120 Volt |
| Description | 250T3Q/CL/S 78MM SHORT 120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101601 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S3184.jpg |
| SDS class | Halogen_Double_Ended_or_Pin_Based_Lamp |
| Technology | Halogen |
| Each Length In. | 0.94 |
| Each Width In. | 0.94 |
| Each Height In. | 4.25 |
| Each Weight Lb. | 0.03 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 250W Halogen T3 Clear 1500hrs 4500lm 120V |