500 Watt PS35 Incandescent - Clear - 5000 Average rated hours - 8000 Lumens - Mogul base - 130 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S3015 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | PS35 |
| Tariff Code | 8539.22.8040 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 3.846A |
| ANSI Base | E39 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 5000 |
| Base | Mogul |
| Lamp Filament | CC-8 |
| Shape | PS35 |
| Brightness (Lumens) | 8000 |
| Voltage | 130 |
| Wattage | 500 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 4.38" |
| MOL | 9.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1027 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923030151 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 18.63" |
| Case Width | 14" |
| Case Height | 18.75" |
| Case Weight | 12.59 |
| Case Cubic Ft. | 2.8301 |
| Catalog Description | 500 Watt PS35 Incandescent - Clear - 5000 Average rated hours - 8000 Lumens - Mogul base - 130 Volt |
| Description | 500PS35 CLEAR MOGUL 130V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S3015.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 4.44 |
| Each Width In. | 4.44 |
| Each Height In. | 9 |
| Each Weight Lb. | 0.47 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 500W PS35 Incandescent Clear 5000 Hrs 8000 Lumens Mogul 130V |