Satco's 50-watt set of 5 inter-connected commercial sting lights features high lumen brightness, natural light, and integrated cord. With a 360 degree beam spread and wet outdoor rating, these lamps are suitable for industrial use. Versatile and durable, this industrial light delivers 50,000 hours of illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S28976 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S28976_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Work Light |
| Tariff Code | 9405.42.8410 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Cambodia |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Flicker Free | No |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| ANSI Base | Plug |
| Beam Spread | 360° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| HID Equiv | 200W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 375W |
| Base | Plug |
| Shape | Corncob |
| Brightness (Lumens) | 6000 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 50 |
| Bulb Watt | 10 |
| Bulbs | 5 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | High-impact Polymer |
| Style | Utility |
| Finish | Frost |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Mounting Type | Plug in and Hook |
| Dimensions | L: 600" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.5147 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 2 |
| Case Length | 20.83" |
| Case Width | 13.17" |
| Case Height | 7.78" |
| Case Weight | 10.12 |
| Case Cubic Ft. | 1.2351 |
| Catalog Description | 50 Watt LED High-Lumen Industrial / Commercial String Light - 5 Inter-Connected Lamps - 5000K - Integrated Cord / Plug - 120 Volt |
| Description | 50-FT/LED/5PC/TEMP/STRING/120V |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Image File Name | S28976.jpg |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 12.58 |
| Each Width In. | 10.1 |
| Each Height In. | 7 |
| Each Weight Lb. | 5.06 |
| Replaces | S8976 |
| Bulb Count | 5 |
| Voltage Text | AC Only |
| Connectable Units | 6 |
| Dark Sky Rated | No |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 50W LED High-Lumen Industrial/Commercial String Light |