Satco's 10 watt T5 fluorescent tube with 80 CRI is your choice for under cabinet and other traditional fixtures. The white bulb features a Miniature Bi Pin base and delivers exceptional illumination. At a temperature of 3000 Kelvins, this lamp provides 10,000 hours of warm white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S2753 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.31.0070 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | USA |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | G5 |
| Ballast Bypass Direct | Direct |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Type A Mode |
| Avg Rated Hours | 10000 |
| Base | Miniature Bi Pin |
| Shape | T5 |
| Lamp Ballast Type | Type A |
| Brightness (Lumens) | 500 |
| Wattage | 10 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Finish | White |
| Lens Finish | White |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.63" |
| MOL | 16.5" |
| Nominal Length | 16.5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0055 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Weight | 1 |
| Catalog Description | F10T5 - 3000K - 80 CRI - Warm White 16.5 Inches - 10 Watt - T5 Fluorescent - G5 Base |
| Description | F10T5/830 WW 16.5" 16 3/8 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101605 |
| Ballasting Requirements | For Use With Electronic Ballasts |
| CO Terse | Non-Compliant |
| HI Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| MN Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| NV Terse | Lawful for sale |
| OR Terse | Non-Compliant |
| RI Terse | Non-Compliant |
| VT Terse | Non-Compliant |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Dimmable Function | Only in Type A mode |
| Dimmable Function | Check Ballast MFG for Dimmer Compatibility |
| Image File Name | S2753.jpg |
| SDS class | Linear_Fluorescent_Lamp |
| Technology | Fluorescent |
| Each Length In. | 0.75 |
| Each Width In. | 0.75 |
| Each Height In. | 16.88 |
| Each Weight Lb. | 0.1 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | F10T5 3000K 80 CRI Warm White 16.5" 10W T5 G5 Base |