Satco's 26.88 or 6.72 watt S8 miniature bulb is small enough to fit in tight spaces. The clear, incandescent bulb features a bayonet double contact base and comes 2 per card. This lamp is rated for 1200 hours of illumination without drawing too much energy.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S2737 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| Tariff Code | 8539.29.3060 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 2.100/0.590A |
| ANSI Base | BA15d |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 1200 |
| Base | Bayonet Double Contact |
| Lamp Filament | C-6 |
| Shape | S8 |
| Voltage | 12.8/14 |
| Wattage | 26.88/6.72 |
| Finish | Amber |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Amber |
| Three-Way | Yes |
| MOD | 1" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0065 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 2 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Weight | 0.4 |
| Catalog Description | 26.88/6.72 Watt miniature - S8 - 1200/5000 Average rated hours - Double Contact Bayonet base - 12.8/14 Volt - 2-Card |
| Description | 2057NA/BP2 NATURAL AMBER |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S2737.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 1.02 |
| Each Width In. | 2.75 |
| Each Height In. | 4 |
| Each Weight Lb. | 0.04 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 26.88/6.72W S8 1200/5000 Avg Hrs DC Bay Base 12.8/14V |