Satco's 18-watt, 26 inch linear fluorescent lamp brings an alluring light to a variety of work spaces. The lamp shape is T8, with a Medium Bi Pin base. The fluorescent lamp has a white finish, and is rated for 7500 hours of use.
| bundle | 25 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S26514 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S26514_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.31.0070 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | Thailand |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | G13 |
| Ballast Bypass Direct | Direct |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 60+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 7500 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Shape | T8 |
| Lamp Ballast Type | Type A |
| Brightness (Lumens) | 1220 |
| Wattage | 18 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4100K |
| Finish | White |
| Lens Finish | White |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.04" |
| MOL | 25.22" |
| Nominal Length | 26" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.015 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923265140 |
| Case Quantity | 25 |
| Case Length | 36.77" |
| Case Width | 6.06" |
| Case Height | 5.91" |
| Case Weight | 6 |
| Case Cubic Ft. | 0.7621 |
| Catalog Description | 18 Watt - T8 - 26 Inch Cool White Fluorescent |
| Description | F18T8/CW/26" |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101605 |
| Ballasting Requirements | For Use With Preheat Ballast |
| CO Terse | Non-Compliant |
| HI Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| MN Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| NV Terse | Lawful for sale |
| OR Terse | Non-Compliant |
| RI Terse | Non-Compliant |
| VT Terse | Non-Compliant |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S26514.jpg |
| Hg Content | 7.9 |
| SDS class | Linear_Fluorescent_Lamp |
| Technology | Fluorescent |
| Each Length In. | 26 |
| Each Width In. | 1 |
| Each Height In. | 1 |
| Each Weight Lb. | 0.24 |
| SkuRomance Copy | Satco's S26514 18-watt, 26 inch linear fluorescent lamp brings an alluring light to a variety of work spaces. The lamp shape is T8, with a Medium Bi Pin base. The fluorescent lamp has a white finish, and is rated for 7500 hours of use. |
| Replaces | S6514 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 18W T8 26" Cool White Fluorescent |