2 Watt C11 LED Filament - Satin Spun - Clear - Medium base - 2700K - 120 Lumens - 120 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S23403 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S23403_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Candle |
| Tariff Code | 8539.52.0020 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Amps | 0.017A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 300° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 20W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | C11 |
| Brightness (Lumens) | 120 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 2 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Material | Glass |
| Finish | Satin Spun |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Spun |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.38" |
| MOL | 3.81" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0072 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923234037 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 5.5" |
| Inner Width | 4" |
| Inner Height | 4.63" |
| Inner Weight | 0.58 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0589 |
| Case UPC | 10045923234030 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 9.75" |
| Case Width | 8.5" |
| Case Height | 6.25" |
| Case Weight | 2.76 |
| Case Cubic Ft. | 0.2998 |
| Catalog Description | 2 Watt C11 LED Filament - Satin Spun - Clear - Medium base - 2700K - 120 Lumens - 120 Volt |
| Description | 2C11/LED/SA/E26/27K/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S23403.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.69 |
| Each Width In. | 1.69 |
| Each Height In. | 4.33 |
| Each Weight Lb. | 0.08 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 2W C11 LED Satin Spun Clear Medium Base 2700K |