Satco's 9.8 watt A19 LED offers bright energy efficient lighting for work space and general lighting applications. The frost bulb features a candelabra base and 220 degree beam spread. With a temperature of 2700 kelvins, this lamp provides 25,000 hours of warm white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S21804 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S21804_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.082A |
| ANSI Base | E12 |
| Beam Spread | 220° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Base | Candelabra |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A19 |
| Brightness (Lumens) | 800 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 9.8 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Material | Plastic |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.98 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.362" |
| MOL | 4.331" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0165 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 7.8" |
| Inner Width | 5.2" |
| Inner Height | 5.12" |
| Inner Weight | 0.95 |
| Inner Cubic Ft. | 0.1202 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 11.22" |
| Case Width | 8.46" |
| Case Height | 11.3" |
| Case Weight | 4.32 |
| Case Cubic Ft. | 0.6207 |
| Catalog Description | 9.8 Watt - A19 LED - 2700K - Candelabra base - 220 deg. Beam Angle - 120 Volt |
| Description | 9.8A19/OMNI/220/LED/E12/27K |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S21804.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.44 |
| Each Width In. | 2.44 |
| Each Height In. | 4.8 |
| Each Weight Lb. | 0.14 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 9.8W A19 LED 2700K Candelabra Base 220 deg. Beam Angle 120V |