SATCO NUVO's LED Mini-Reflectors are a direct replacement for outdated Halogen lamps. Offered in MR11 with GU4 base, and MR16 with GU5.3 and GU10 bases, these lamps will easily fit into existing fixtures to upgrade down lighting, accent lighting and pendant lighting. Choose a dimmable model for additional customization of any indoor residential or commercial space.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S21742 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S21742_Dimensional_Diagram.pdf |
| Video | https://youtu.be/AGv3wXc0L4Q |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | MR |
| Tariff Code | 8539.52.0040 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.583A |
| ANSI Base | GU5.3 |
| Beam Spread | 40° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Base | Bi Pin GU5.3 |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | MR16 |
| Brightness (Lumens) | 500 |
| Voltage | 12 |
| Wattage | 7 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Plastic |
| Finish | White |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.97" |
| MOL | 2.07" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.028 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 2 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 14.37" |
| Case Width | 9.45" |
| Case Height | 7.87" |
| Case Weight | 2.31 |
| Case Cubic Ft. | 0.6185 |
| Catalog Description | 7 Watt MR16 LED - GU5.3 base - 3000K - 12 Volt - 40 deg. Beam Angle - 2-Card |
| Description | 7MR16/LED/40'/830/12V/2PK |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CA T20 Alt Sub | S9616 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S21742.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.17 |
| Each Width In. | 3.15 |
| Each Height In. | 7.08 |
| Each Weight Lb. | 0.29 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 7 Watt MR16 LED GU5.3 Base 3000K 12V 40 deg. Beam Angle 2-Card |