SATCO NUVO's Plus Series LED Commercial Downlight, S21611, delivers exceptional performance and versatility for today's remodel or new construction commercial environments. This 10-inch square fixture features field-selectable wattage and CCT settings, 90 CRI illumination, and dual dimming for optimal flexibility. It includes a white-painted aluminum regressed baffle and frosted lens for enhanced comfort and reduced glare. Field-installable trim accessories are available in black, bronze, or silver.
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Thailand |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| ADA Compliant | No |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
| Dimension String | L:11.26" W:11.26" H:3.61" |
| ENERGY STAR | Yes |
| Finish | White |
| Fixture shape | Square |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP20 |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V-277V |
| Voltage Text | Range Voltage;AC Only |
| Watts | 35W/29W/24W |
| Length In. | 11.26 |
| Width In. | 11.26 |
| Height In. | 3.61 |
| Weight Lb. | 2.33 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923411267 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 12.32 |
| Each Width In. | 4.21 |
| Each Height In. | 13.62 |
| Each Weight Lb. | 2.85 |
| Each Cubic Ft. | 0.4088 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923411264 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length In. | 17.72 |
| Case Width In. | 12.8 |
| Case Height In. | 14.37 |
| Case Weight Lb. | 13.2 |
| Case Cubic Ft. | 1.8862 |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;MRF2S-6ELV;DVRF-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;IPE04-1L;66ELV;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL |
| Dimmers | -153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;PD-6WCL;PD-10NXD;DVRF-6L;RRD-10D;RRD-6ND;RRD-H6BRL;HQRD-6ND;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-HN6BRL;HQRD-6CL;RRD-6CL;RNL06-10Z;TAL06P-C2;DDMX1;86/103;6672;6674;IPL06;TSL06;DSM10;TSM10;66DF-10W |
| Dimmers | ;DSL06;DDL06;MAELV-600;SLV-600P;DZ6HD;DUL06P-C2;VSUL06D;RHCL450PTC;RH703PTUTC;WWRL50WH;WSX-PDT-WH;RF9640-ND;SAL06P;ADTP703TU;SUF7;NXFRD-UNV;S11270;80/2699;80/2700;80/2701;80/2702;80/2703;80/2704;PD-3PCL;MRF2-3LD;MRF2-3PD;RRD-3LD;RRD-3PD;HQR-3LD;HQR-3 |
| Dimmers | PD;PHPM-WBX-120;ODMR0205;MR42400PLS;IP710-LFZ;DS710-10Z;SF10P;DF10P;DVSTV;NFTV;DVSCSTV;MS-Z101;MS-Z101-V;NTSTV-DV;CD4FBLW;ADPD4FBL3P2W4;RH4FBL3PTCCCV6;DVTV + PP347H 347V ONLY;RMJS-8T-DV-B + PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Accessories | S21671;S21672;S21673;80-959;S13553 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S21611 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S21611_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S21611_Dimensional_Diagram.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 100 |
| CCT Selectable | Yes |
| Closet Rated | No |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| Connection | Hardwire |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Dual Dimming; Forwrad or Reverse Phase at 120V/0-10V at 120-347V |
| ES Unique ID | 4481359 |
| ES Category | Downlight Recessed |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Commercial Downlight Retrofit |
| Has Driver | Yes |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| OSHA Compliant | No |
| Incandescent Equiv | 200W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 4200L/3700L/3200L |
| Mounting Length | 9.45 |
| Mounting Width | 9.45 |
| Mounting Height | 3.46 |
| Mounting Procedure | Ceiling |
| NSF Approved | No |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2.5KV |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| THD | <30% |
| Trim Color | White |
| Up Down Installation | Down |
| Wattage Selectable | Yes |
| Photocell | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |