Known for producing a wide range of quality lighting products, SATCO NUVO's clear bulb is no exception. At just 4 watts, it requires far less energy to operate than traditional vintage bulbs, while keeping with the style and design of filament lamps. Ideal for desk lights, or appliances where an intermediate base bulb is required, it is also wet rated, another feature that isn't required but adds versatility and multi-purpose use. Designed with a direct output of 4000K in cool white, an invigorating illumination, it is perfectly suited for today's lighting solutions.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S21371 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Tubular |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | Clear |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Amps | 0.043A |
| ANSI Base | E17 |
| Beam Spread | 300° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 40W |
| Base | Intermediate |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T6.5 |
| Brightness (Lumens) | 400 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 4 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Glass |
| Finish | Clear |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | >0.7 |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.79" |
| MOL | 5.12" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0044 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 5.67" |
| Inner Width | 5.08" |
| Inner Height | 3.9" |
| Inner Weight | 0.96 |
| Inner Cubic Ft. | 0.065 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 12.05" |
| Case Width | 5.87" |
| Case Height | 4.17" |
| Case Weight | 1.962 |
| Case Cubic Ft. | 0.1707 |
| Catalog Description | 4 Watt T6.5 LED Filament - Clear - Intermediate Base - 4000K - 400 Lumens - 120 Volt |
| Description | 4T6.5/LED/CL/940/120V/E17 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Image File Name | S21371.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.18 |
| Each Width In. | 1.18 |
| Each Height In. | 5.43 |
| Each Weight Lb. | 0.07 |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | MRF2S-6ELV |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | 66DF-10W |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | DAL06P-C2;MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;RCL-153PNL;DVCL-153P;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;6672;6674;IPL06;DSL06;TSL06;RNL06-10Z;DSM10;TSM10;PD-5NE;MRF2S-6E |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 4W T6.5 LED Clear Int. Base 4000K 400 Lumens 120V |