Satco's 5.5-watt LED lamp is traditional, yet contemporary with its vintage style and energy saving LED technology. Elegantly illuminate any room in the house with this dimmable, globe shaped bulb. Sophisticated and modern, this lamp delivers 15,000 hours of warm white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S21221 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Globe |
| Tariff Code | 8539.52.0020 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Amps | 0.062A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 300° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | G16.5 |
| Brightness (Lumens) | 500 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 5.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Glass / Nickel Plated Aluminum |
| Finish | Clear |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.75 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.97" |
| MOL | 3.11" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0099 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 6.89" |
| Inner Width | 4.69" |
| Inner Height | 4.02" |
| Inner Weight | 0.63 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0752 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 14.72" |
| Case Width | 9.96" |
| Case Height | 4.45" |
| Case Weight | 3.15 |
| Case Cubic Ft. | 0.3776 |
| Catalog Description | 5.5 Watt G16.5 LED Filament - Clear - Medium base - 90 CRI - 3000K - 120 Volt |
| Description | 5.5G16.5/LED/CL/930/120V/E26 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S21221.jpg |
| NSF Approved | No |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.17 |
| Each Width In. | 2.17 |
| Each Height In. | 3.62 |
| Each Weight Lb. | 0.09 |
| Replaces | S12103 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10WX |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | 6672;6674;66ELV;86/103;ADTP703TU;AYCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DDMX1;DG6HD;DH6HD;DL6HD;DSE06-10Z;DSL06;DSL06-1LZ;DSM10;DUL06P-C2;DVCL-153P;DVRP-253P;DW6HD;DZ6HD;IPE04-1L;IPL06;LECL-153PH;MA-PRO;MACL-153M;MSCL-OP153M;NTCL-250;NTRP-250;PD-10WX;PD-6WCL |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 5.5W G16.5 LED Clear Medium 90 CRI 3000K |