SATCO NUVO's LED Linear T5 Ballast Compatible Lamps come in 2-foot and 4-foot sizes, have over 50 percent energy savings compared to standard T5 systems, and provide enhanced safety thanks to the integrated thermal fuse. Our all-glass tube design not only delivers exceptional clarity, but also adds a touch of elegance to any space. Select models are DLC approved, ensuring top-notch quality and efficiency. Upgrade your lighting today and take a step towards a greener, more efficient future.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S19948 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S19948_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0051 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.092-0.040A |
| ANSI Base | G5 |
| Ballast Bypass Direct | Direct |
| Beam Spread | 185° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Type A Mode |
| Fluor Equiv | 24W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Base | Miniature Bi Pin |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T5 |
| Lamp Ballast Type | Type A |
| Lamp End Type | Double |
| Brightness (Lumens) | 1400 |
| Wattage | 11 |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Aluminum / Glass |
| Finish | White |
| THD | 20% |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.63" |
| MOL | 22.5" |
| Nominal Length | 24" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0054 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 25 |
| Case Length | 23.86" |
| Case Width | 4.06" |
| Case Height | 3.94" |
| Case Weight | 3.93 |
| Case Cubic Ft. | 0.2209 |
| Catalog Description | 11 Watt - 2 Foot - T5 LED - Miniature Bi Pin Base - 5000K - Type A - 1400 Lumens |
| Description | 11T5/LED/24-850/DR |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast required, check compatibility |
| Dimmable Function | Only in Type A mode |
| Dimmable Function | Check Ballast MFG for Dimmer Compatibility |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S19948.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| NSF Approved | Yes |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 22.17 |
| Each Width In. | 0.65 |
| Each Height In. | 0.65 |
| Each Weight Lb. | 0.14 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 11W 2ft T5 LED Mini Bi Pin Base 5000K 1400lm |