SATCO NUVO's LED Circline lamps are ideal for upgrading traditional fluorescent lighting to more energy efficient lighting in shallow, round ceiling and wall mounted fixtures. CCT selectable, choose from warm 3000K, neutral 4000K or choose 6500K to bring the daylight inside. Designed with versatility in mind, these circline lamps are dual mode for use with ballast or in ballast bypass configurations and are range voltage ready for use in 120V-277V applications. Refresh kitchens, halls and bedrooms in residential, multifamily and hospitality settings.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S16510 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S16510_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Circline |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | Frost |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.092-0.040A |
| ANSI Base | G10q |
| Ballast Bypass Direct | Dual |
| Beam Spread | 180° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Soft White to Daylight |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Fluor Equiv | 22W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Base | G10q (4-Pin) |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T9 |
| Lamp Ballast Type | Type A/B |
| Brightness (Lumens) | 1300/1400/1350 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 11 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/6500K |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Finish | Frost |
| THD | 25% |
| Lens Finish | Frost |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2.5KV |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.2" |
| MOL | 8.08" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0572 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 17.32" |
| Case Width | 8.86" |
| Case Height | 8.86" |
| Case Weight | 7.34 |
| Case Cubic Ft. | 0.7868 |
| Catalog Description | LED Circline - 11 Watt - T9 - 3000K/4000K/6500K CCT Selectable - G10q Base - 120-277 Volt |
| Description | FC8T9/LED/CIR/CCT/DM/A-B |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast required (Type A, Electronic only) or Ballast Bypass (Type B) |
| Image File Name | S16510.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Minimum Compartment Size | Length 11.4 in. Width 11.4 in. Height: 3.5 in. |
| Product Notes | Only compatible with Electronic ballasts when installed in Type A mode. See ballast compatibility list for details. Not for use on magnetic ballasts. |
| Product Notes | Inner Diameter: 5.71 in. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 8.46 |
| Each Width In. | 1.38 |
| Each Height In. | 8.46 |
| Each Weight Lb. | 0.6 |
| Replaces | S16500 |
| Replaces | S16501 |
| Replaces | S16502 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | LED Circline 11W T9 3000K/4000K/6500K CCT G10q Base |