Satco's T9 16 watt LED circline Type B ballast bypass lamp provides even, energy efficient light distribution. The lamp has a G10Q pin base for use with matching small drum style ceiling fixtures and magnifier lamps. With a beam spread of 135 degrees and a temperature of 3000 kelvins, this circular lamp delivers 50,000 hours of warm white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S16503 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S16503_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Circline |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Amps | 0.133-0.058A |
| ANSI Base | G10q |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 135° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Fluor Equiv | 32W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Base | G10q (4-Pin) |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T9 |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Brightness (Lumens) | 1600 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 16 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-in-surge protection - 0.5KV |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.13" |
| MOL | 11.75" |
| Nominal Length | 12" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.125 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 18.5" |
| Case Width | 12.8" |
| Case Height | 13.2" |
| Case Weight | 4.56 |
| Case Cubic Ft. | 1.8089 |
| Catalog Description | LED Circline - 16 Watt - T9 - 3000K - G10Q Base - 120-277 Volt - Type B - Ballast Bypass |
| Description | FC12T9/LED/CIR/830/BP |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S16503.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.5 |
| Each Width In. | 12 |
| Each Height In. | 12 |
| Each Weight Lb. | 0.38 |
| Substitute | S16511 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | LED Circline 16W T9 3000K G10Q Base 120-277V Type |