Satco's 14-watt, A19 LED bulb with a medium base offers warm white light with a 220 degree beam spread. Damp rated for use in residential and commercial applications, this bulb is sold in a convenient 8-pack. Elegant and long-lasting, this bulb delivers 10,000 hours of exceptional illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S14463 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.230A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 220° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 10000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A19 |
| Brightness (Lumens) | 1500 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 14 |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Acrylic |
| Finish | White |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.37" |
| MOL | 4.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0956 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 8 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 16.14" |
| Case Width | 10.83" |
| Case Height | 13.39" |
| Case Weight | 9.81 |
| Case Cubic Ft. | 1.3545 |
| Catalog Description | 14 Watt A19 LED - 5000K - Non-Dimmable - E26 - 80 CRI - 8-pack |
| Description | 14A19/LED/850/ND/120V/8PK |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S14463.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 5.12 |
| Each Width In. | 5.12 |
| Each Height In. | 6.3 |
| Each Weight Lb. | 0.7 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 14W A19 LED 5000K Non-Dimm E26 80 CRI 8-pack |