Transform your job-site lighting with SATCO NUVO's PERFORMER Series temporary work lights. Engineered to withstand tough conditions, these durable yet lightweight lamps are ideal for both indoor and outdoor use. Choose between two models: a 100W option with 12,000 lumens or a 150W option with 18,000 lumens, to suit your specific lighting needs. Constructed from high-quality plastic housing and aluminum heat sinks, these lamps ensure rapid heat dissipation. Featuring a 6-foot quick-connect power cord and a removable carabiner clip, installation and maneuverability are effortless. With 360-degree illumination, 2kV surge protection, and the capability to link multiple units seamlessly, these lamps are the perfect choice to provide comprehensive lighting coverage across your work areas.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S13174 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S13174_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S13174_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Work Light |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Cambodia |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Plug |
| Beam Spread | 360° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| HID Equiv | 600W |
| Avg Rated Hours | 30000 |
| Base | Plug |
| Shape | Corncob |
| Brightness (Lumens) | 18000 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 150 |
| Bulb Watt | 150 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Style | Utility |
| Finish | Orange |
| THD | <20% |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +60C (+140F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2KV |
| Wire Cord Length | 72" |
| Connection | Plug In |
| Mounting Type | Plug in and Hook |
| Diameter | 5.43" |
| Dimensions | H: 11.51" x DIA: 5.43" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3762 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 15.55" |
| Case Width | 13.7" |
| Case Height | 13.19" |
| Case Weight | 5.95 |
| Case Cubic Ft. | 1.6261 |
| Catalog Description | 150 Watt LED Temporary Work Light - 5000K CCT - 120 Volt |
| Description | 150W/LED/HID/ECO/TEMP/850/120V |
| Cord Length | 72 |
| Finish Family | Orange |
| UNSPSC | 39101628 |
| Image File Name | S13174.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 13.11 |
| Each Width In. | 7.87 |
| Each Height In. | 6.3 |
| Each Weight Lb. | 4.28 |
| Bulb Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Connectable Units | 4 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 150W LED Temporary Work Light 5000K CCT 120V |