Elevate your job-site lighting with SATCO NUVO's PRO Series Temporary Work Lights. Designed to endure tough conditions, these durable yet lightweight lamps are perfect for both indoor and outdoor use. Choose from three models: 60W with 6,000 lumens, 100W with 10,000 lumens, or 150W with 15,000 lumens, to meet your specific lighting needs. Constructed for rapid heat dissipation, each lamp also features a 15-foot quick-connect power cord for easy setup. The spring-loaded folding handle allows for effortless installation and maneuverability. Delivering 360-degree illumination, these lamps include integrated 4kV surge protection and IP65 rated connectors, enabling multiple units to link together seamlessly to illuminate expansive workspaces.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S13171 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S13171_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S13171_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Work Light |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Cambodia |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Plug |
| Beam Spread | 360° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 400W |
| Base | Plug |
| Shape | Corncob |
| Brightness (Lumens) | 10000 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 100 |
| Bulb Watt | 100 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Aluminum / Polycarbonate (PC) |
| Style | Utility |
| Finish | Orange |
| THD | <20% |
| Lens Finish | Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +60C (+140F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 4KV |
| Connection | Plug In |
| Mounting Type | Plug in and Hook |
| Diameter | 5.12" |
| Dimensions | H: 10.94" x DIA: 5.12" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3883 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 13.11" |
| Case Width | 16.34" |
| Case Height | 14.21" |
| Case Weight | 25.35 |
| Case Cubic Ft. | 1.7616 |
| Catalog Description | 100 Watt LED Hi-Pro Temp Work Light - 5000K - Corncob Shape - 80 CRI - Orange Finish |
| Description | 100W/LED/HID/TEMP/850/120-277V |
| Finish Family | Orange |
| UNSPSC | 39101628 |
| Image File Name | S13171.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 12.52 |
| Each Width In. | 7.87 |
| Each Height In. | 6.81 |
| Each Weight Lb. | 6.17 |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 80-863 |
| Accessories | 80-862 |
| Accessories | 80-861 |
| Connectable Units | 6 at 120V |
| Connectable Units | 12 at 277V |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 100W LED Hi-Pro Temp Work Light 5000K Corncob Shape 80 |