Satco's 8-watt, A19 LED bulb with a medium base is dimmable and offers cool white light with a 280 degree beam spread. Wet rated for kitchens and bathrooms, this clear bulb is sold in a convenient 4-pack. Elegant and long-lasting, this clear bulb delivers 15,000 hours of exceptional illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S12464 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S12464_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | Clear |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Amps | 0.067A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 280° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A19 |
| Brightness (Lumens) | 800 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 8 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Glass |
| Finish | Clear |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.7 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.36" |
| MOL | 4.33" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0716 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 4 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 21.45" |
| Case Width | 8.58" |
| Case Height | 10.82" |
| Case Weight | 6.39 |
| Case Cubic Ft. | 1.1524 |
| Catalog Description | 8 Watt A19 LED Filament - Clear - 4000K - Medium Base - 120 Volt - 4-Pack |
| Description | 8A19/CL/LED/E26/940/4PK/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S12464.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 10.24 |
| Each Width In. | 2.56 |
| Each Height In. | 4.72 |
| Each Weight Lb. | 0.53 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MRF2S-6ELV |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | 6672;6674;AYCL-153P;AYCL-253P;CTCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DDMX1;DG6HD;DH6HD;DL6HD;DSE06-10Z;DSL06;DSL06-1LZ;DSM10;DVCL-153P;DVCL-253P;DVRP-253P;DW6HD;DZ6HD;HQRA-PRO;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-6ND;HQRD-HN6BRL;HQRD-PRO;HRST-PRO-N;IPL06;LECL-153P;MACL- |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 8W A19 LED Clear 4000K Medium Base |