Satco's 10.5-watt LED lamp is traditional, yet contemporary with its clear finish and energy saving LED technology. Elegantly illuminate any room in the house with this 4 pack of dimmable bulbs. Sophisticated and modern, this lamp delivers 15,000 hours of warm white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S12436 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S12436_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Amps | 0.088A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 320° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A19 |
| Brightness (Lumens) | 1100 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 10.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Material | Aluminum / Glass |
| Finish | Clear |
| Lens Finish | Clear |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.7 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.36" |
| MOL | 4.02" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0675 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 4 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 15.35" |
| Inner Width | 10.43" |
| Inner Height | 5.12" |
| Inner Weight | 7.98 |
| Inner Cubic Ft. | 0.4744 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 15.75" |
| Case Width | 10.83" |
| Case Height | 11.03" |
| Case Weight | 8.6 |
| Case Cubic Ft. | 1.0888 |
| Catalog Description | 10.5 Watt A19 LED Filament - 75 Watt Replacement - Clear - Medium base - 2700K - 120 Volt - 4-Pack |
| Description | 10.5A19/CL/LED/927/120V/4PK |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S12436.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 9.96 |
| Each Width In. | 2.48 |
| Each Height In. | 4.72 |
| Each Weight Lb. | 0.57 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10WX |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | 6672;6674;66ELV;AYCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DDMX1;DG6HD;DH6HD;DL6HD;DSE06-10Z;DSL06;DSL06-1LZ;DSM10;DUL06P-C2;DVCL-153P;DVRP-253P;DW6HD;DZ6HD;IPL06;LECL-153PH;MA-PRO;MACL-153M;MSCL-OP153M;NTCL-250;NTRP-250;PD-10WX;PD-6WCL;RCL-153PNL;RF9640-ND;RHCL |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 10.5W A19 LED 75W Replacement Clear Medium Base |