The most common, useful lamps on the market are now suitable for use nationwide with their 90 CRI T20 CEC rating. Our LED A15 and A19 LED filament lamps incorporate all the latest LED technologies for superior lumen output, efficiency and long life wherever they're used!
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S12426 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S12426_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Amps | 0.092A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 320° |
| Burning Position | Universal |
| Candle Power | 75 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A19 |
| Brightness (Lumens) | 1100 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 11 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Material | Aluminum / Glass |
| Finish | Soft White |
| Lens Finish | Soft White |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.7 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.36" |
| MOL | 4.02" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0168 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 8.07" |
| Inner Width | 5.51" |
| Inner Height | 4.92" |
| Inner Weight | 0.96 |
| Inner Cubic Ft. | 0.1266 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 22.83" |
| Case Width | 8.66" |
| Case Height | 5.71" |
| Case Weight | 4.45 |
| Case Cubic Ft. | 0.6533 |
| Catalog Description | 11 Watt A19 LED Filament - Soft White - Medium Base - 2700K - 90 CRI - 120 Volt |
| Description | 11A19/SW/LED/E26/927/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S12426.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.52 |
| Each Width In. | 2.52 |
| Each Height In. | 4.57 |
| Each Weight Lb. | 0.14 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10WX |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | 6672;6674;66ELV;ADTP703TU;AYCL-153P;CTCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DDMX1;DG6HD;DL6HD;DSL06-1LZ;DSM10;DUL06P-C2;DVCL-153P;DVRP-253P;DW6HD;DZ6HD;IPE04-1L;LECL-153PH;MA-PRO;MACL-153M;MSCL-OP153M;NTCL-250;NTRP-250;PD-10WX;PD-6WCL;RCL-153PNL;RF9640-ND;RHC |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 11W LED A19 Soft White 2700K Medium Base 90 CRI |