SATCO NUVO's Single and Double Contact LED Halogen Replacement bulbs offer bright illumination while consuming minimal power. Designed for socket configurations commonly found in elevators, landscape lighting, and specialty lighting, they incorporate LED technology for longer lifespan and reduced maintenance costs. Choose from various wattage options and 3000K or 5000K CCT options to perfectly match your aesthetic preferences and lighting requirements.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S12137 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S12137_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| Tariff Code | 8539.52.0020 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.046A |
| ANSI Base | BA15d |
| Beam Spread | 300° |
| Candle Power | 40 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 40W |
| Base | Bayonet Double Contact |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T6 |
| Brightness (Lumens) | 550 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Ceramic / Polycarbonate (PC) |
| Finish | Clear |
| THD | 70% |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 1.5KV |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.75" |
| MOL | 2.24" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0069 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 8.86" |
| Inner Width | 4.65" |
| Inner Height | 5.63" |
| Inner Weight | 1.15 |
| Inner Cubic Ft. | 0.1342 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 10.04" |
| Case Width | 9.45" |
| Case Height | 12.13" |
| Case Weight | 5.69 |
| Case Cubic Ft. | 0.666 |
| Catalog Description | 5 Watt Mini LED - Bayonet Double Contact Base - 5000K - Clear Finish - 120 Volt |
| Description | 5W/LED/DC/CL/850/120V/1CD |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S12137.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 3.27 |
| Each Width In. | 0.75 |
| Each Height In. | 4.84 |
| Each Weight Lb. | 0.09 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SELV-300P |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | VPE06-1LZ |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | MAELV-600 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | REL06-WW |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | 80/2699 |
| Dimmers | 80/2700 |
| Dimmers | 80/2701 |
| Dimmers | 80/2702 |
| Dimmers | 80/2703 |
| Dimmers | 80/2704 |
| Dimmers | PD-3PCL |
| Dimmers | MRF2-3LD |
| Dimmers | MRF2-3PD |
| Dimmers | RRD-3LD |
| Dimmers | RRD-3PD |
| Dimmers | HQR-3LD |
| Dimmers | HQR-3PD |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | ODMR0205 |
| Dimmers | MR42400PLS |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;IPE04-1L;66ELV;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTC |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 5W Mini LED Bayonet DC Base 5000K Clear 120V |