A filament style LED with the look and feel of a traditional incandescent lamp. The torpedo shape lamp has a European E14 base. The lamp uses 4.5 watts, but is equivalent to a 40-watt incandescent. Additional features include being dimmable and suitable for use in enclosed fixtures.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S12117 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S12117_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Candle |
| Tariff Code | 8539.52.0020 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cRUus |
| Location Rating | Wet |
| Amps | 0.048A |
| ANSI Base | E14 |
| Beam Spread | 300° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 40W |
| Base | European Intermediate |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | B11 |
| Brightness (Lumens) | 350 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 4.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Glass |
| Finish | Frost |
| Lens Finish | Frost |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.7 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.38" |
| MOL | 3.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0044 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 4.96" |
| Inner Width | 3.35" |
| Inner Height | 4.72" |
| Inner Weight | 0.41 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0454 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 10.39" |
| Case Width | 7.28" |
| Case Height | 5.16" |
| Case Weight | 1.83 |
| Case Cubic Ft. | 0.2259 |
| Catalog Description | 4.5 Watt - B11 LED Filament - Frosted - 350 Lumens - 3000K - European base - 120 Volt |
| Description | 4.5W/TORP/EURO-E14/FR/830/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S12117.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.39 |
| Each Width In. | 1.39 |
| Each Height In. | 3.94 |
| Each Weight Lb. | 0.06 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | Dul06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10WX |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 4.5W B11 LED Frosted 350 Lumens 3000K Euro Base 120V |