10.5 Watt T8 LED - 4Ft - 4000K - Medium Bi Pin base - 70000 Average rated hours - 1650 Lumens - Type B - Ballast Bypass - Single Ended-Double Ended - Plastic
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11978 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11978_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.52.0051 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cRUus, cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Amps | 0.088-0.038A |
| ANSI Base | G13 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 180° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Fluor Equiv | 25W/28W/32W |
| Avg Rated Hours | 70000 |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Base | Medium Bi Pin |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T8 |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Lamp End Type | Double |
| Lamp End Type | Single |
| Brightness (Lumens) | 1650 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 10.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Plastic |
| Finish | Frost |
| THD | 20% |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Plastic |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Three-Way | No |
| MOD | 1" |
| MOL | 47.78" |
| Nominal Length | 48" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0336 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923119788 |
| Case Quantity | 25 |
| Case Length | 50" |
| Case Width | 6.5" |
| Case Height | 6.69" |
| Case Weight | 14.4 |
| Case Cubic Ft. | 1.2582 |
| Catalog Description | 10.5 Watt T8 LED - 4Ft - 4000K - Medium Bi Pin base - 70000 Average rated hours - 1650 Lumens - Type B - Ballast Bypass - Single Ended-Double Ended - Plastic |
| Description | 10.5T8/LED/48-840/BP/SE-DE/PC |
| DLC Approved | Yes |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | S-PE2TIM |
| DLC Primary Use | Internal Driver/Line Voltage (UL Type B) Lamps |
| Image File Name | S11978.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| NSF Approved | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 48 |
| Each Width In. | 1.1 |
| Each Height In. | 1.1 |
| Each Weight Lb. | 0.44 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 10.5W T8 LED 4Ft 4000K Medium Bi Pin 70000H 1650Lm Type B Base |