Satco's 30-watt, 6 foot, LED T8 bulb is an ideal lighting solution for a variety of applications. This energy saving, low maintenance lamp has a 160 degree beam spread and high lumens count for superior illumination. This frosted bulb is versatile and delivers 50,000 hours of daylight.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11967 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11967_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11967_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.52.0051 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cRUus, cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP20 |
| Amps | 0.250-0.108A |
| ANSI Base | R17d |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 160° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Daylight |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Fluor Equiv | 87W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Base | Recessed Double Contact HO/VHO |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T8 |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Lamp End Type | Double |
| Brightness (Lumens) | 4200 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 30 |
| Color Temperature (Kelvin) | 6500K |
| Material | Glass |
| Finish | White |
| THD | 25% |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Shatter Proof Type | PET Coated |
| Surge Protection | Built-in-surge protection - 0.7KV |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.1" |
| MOL | 70" |
| Nominal Length | 72" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0504 |
| Pack Type | Egg Crate |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Length | 74.6" |
| Case Width | 7.87" |
| Case Height | 4.92" |
| Case Weight | 11 |
| Case Cubic Ft. | 1.6716 |
| Catalog Description | 30 Watt T8 LED - 6 Foot - 6500K - Recessed Double Contact base - 50000 Average rated hours - 4200 Lumens - Type B - Ballast Bypass - Double Ended Wiring |
| Description | 30T8/LED/72-865/BP/R17D/HO |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S11967.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| NSF Approved | Yes |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Tube Guard Use | Yes |
| Each Length In. | 72 |
| Each Width In. | 1.1 |
| Each Height In. | 1.1 |
| Each Weight Lb. | 1.03 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 30W T8 LED 6 Foot 6500K 4200 Lumens |