SATCO NUVO's 18.5-watt T8 LED frosted tubular bulb offers warm white light and a 180 degree beam spread. The bulb features a medium bi pin base, ballast bypass, and single or double ended wiring. This all glass tube is PET coated for shatterproof protection and delivers 50,000 hours of superior illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11914 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11914_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.52.0051 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Flicker Free | Yes |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cRUus, cULus, ETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.154-0.067A |
| ANSI Base | G13 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 180° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Fluor Equiv | 32W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 90W |
| Base | Medium Bi Pin |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T8 |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Lamp End Type | Double |
| Lamp End Type | Single |
| Brightness (Lumens) | 2400 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 18.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Glass |
| Finish | Frost |
| THD | 20% |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.92 |
| Shatter Proof Type | PET Coated |
| Surge Protection | Built-in-surge protection - 0.7KV |
| Three-Way | No |
| MOD | 1" |
| MOL | 47.78" |
| Nominal Length | 48" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.0332 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 25 |
| Case Length | 50.2" |
| Case Width | 7.3" |
| Case Height | 7.3" |
| Case Weight | 15.9 |
| Case Cubic Ft. | 1.5481 |
| Catalog Description | 18.5 Watt T8 LED - 3000K - Medium Bi Pin base - 50000 Average rated hours - 120-277 Volt - Type B - Ballast Bypass - Single or Double Ended Wiring |
| Description | 18.5T8/LED/48-830/LF/BP |
| DLC Approved | Yes |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| Ballasting Requirements | Direct wire 120-277V line voltage |
| Ballasting Requirements | No ballast or external driver required |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | PLNRLCN42WOV |
| DLC Primary Use | Internal Driver/Line Voltage (UL Type B) Lamps |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S11914.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. Two Installation Options - 1. Double Ended Wiring or 2. Single Ended Wiring |
| NSF Approved | ETL Sanitation listed (conforms to NSF) |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 48 |
| Each Width In. | 7.56 |
| Each Height In. | 4.92 |
| Each Weight Lb. | 0.53 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 18.5W T8 LED 3000K Med Bi Pin 50000H 120-277V Type |