SATCO NUVO's LED Slimfit Downlights are among the most versatile lighting fixtures on the market. CCT Selectable at installation to personalize any space from kitchens, dens and offices to theater rooms and hotels with warm to cool dimmable light. A variety of 4-inch, 6-inch and 8-inch round and square trims with black or white finish offer an easy way to incorporate upgraded LED lighting into any environment.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11876 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11876_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11876_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Remote Driver LED Downlight |
| Fixture Shape | Square |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP20 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 108° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 45W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 650 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 10 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Black |
| THD | <20% |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Poly methyl methacrylate (PMMA) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 1.5KV |
| Air Tight | Yes |
| Ceiling Aperture | 4.188" Cutout |
| Connection | Direct Wired |
| IC Rated | Yes |
| Mounting Type | Recessed Direct Wire |
| Trim Color | Black |
| Dimensions | L: 4.72" x W: 4.72" x H: 0.90" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.049 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 15.55" |
| Case Width | 13.78" |
| Case Height | 6.38" |
| Case Weight | 11.02 |
| Case Cubic Ft. | 0.7911 |
| Catalog Description | 10 Watt - LED Direct Wire Downlight - Edge-lit - 4 inch - CCT Selectable - 120 volt - Dimmable - Square - Remote Driver - Black Finish |
| Description | 10WLED/DW/4/CCT-SEL/SQ/RD/BK |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111515 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Image File Name | S11876.jpg |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 6.65 |
| Each Width In. | 2.36 |
| Each Height In. | 5.39 |
| Each Weight Lb. | 0.88 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SELV-300P |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | 66EV-10W |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | PD-3PCL |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;IPE04-1L;66EV-10W;DSE06-10Z;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-25 |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 80-943 |
| Accessories | 80-949 |
| Accessories | 80-950 |
| Accessories | 80-973 |
| Accessories | 86-216 |
| Accessories | S8000 |
| Accessories | S8002 |
| Accessories | 80-987 |
| Accessories | 80-867 |
| Accessories | 80-865 |
| Accessories | 80-997 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 10W LED Direct Wire Downlight Edge-lit 4" CCT Selectable |