Expand your options with Satco's 7.5-watt color-selectable downlight retrofit. The ColorQuick (r) retrofit can be set to one of five color temperatures from warm to cool. The CCT variations suit numerous applications. There is no maintenance required.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11822 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11822_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11822_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Downlight Retrofit |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| Flicker Free | No |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | Energy Star, cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 Adapter |
| Beam Spread | 60° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Base | Medium Adapter |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 600 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 7.5 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum |
| Style | Modern and Contemporary |
| Finish | White |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Can Size | 4" |
| Connection | Direct Wired |
| Has Driver | Yes |
| IC Rated | Yes |
| Mounting Type | Ceiling |
| Trim Color | White |
| Diameter | 6.02" |
| Dimensions | H: 3.54" x DIA: 6.02" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1427 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 8 |
| Case Length | 16.61" |
| Case Width | 13.7" |
| Case Height | 7.68" |
| Case Weight | 8.51 |
| Case Cubic Ft. | 1.0114 |
| Catalog Description | 7.5 Watt LED Directional Retrofit Downlight - Gimbaled - 4 in. - Adjustable Color Temperature - 60 deg. Beam Angle - 120 Volt |
| Description | 7.5WLED/DIR/4/60'/CCT-SEL/120V |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | Yes |
| UNSPSC | 39111515 |
| ES Unique ID | 4510418 |
| ES Category | Downlight Solid State Retrofit |
| Image File Name | S11822.jpg |
| Includes | E26 Adapter |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 4.94 |
| Each Width In. | 6.54 |
| Each Height In. | 7.63 |
| Each Weight Lb. | 0.89 |
| Replaces | S29463 |
| Replaces | S29464 |
| Replaces | S29465 |
| Replaces | S29466 |
| Replaces | S29467 |
| Replaces | S29468 |
| Replaces | S39463 |
| Replaces | S39464 |
| Replaces | S39465 |
| Replaces | S39466 |
| Replaces | S39467 |
| Replaces | S39468 |
| Replaces | S8991 |
| Replaces | S9116 |
| Replaces | S9463 |
| Replaces | S9464 |
| Replaces | S9465 |
| Replaces | S9466 |
| Replaces | S9468 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TSM10 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | S8999 |
| Accessories | S9000 |
| Accessories | S9538 |
| Accessories | S9539 |
| Accessories | 80-980 |
| Accessories | 80-981 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 7.5W LED Directional Retrofit Downlight Gimbaled 4" Adj |