Satco's S11708, 4 inch round 7 watt gimbaled LED direct wire downlight retrofit recessed fixture makes downlighting convenient to install in multi-level spaces. Dimmable, with superior 90 CRI light in 2700K, this fixture features easy clip in installation.
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
| Diameter In. | 5.72 |
| Dimension String | H:3.25" DIA:5.72" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Aluminum / Polycarbonate (PC) |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Damp |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| UL Application | Ceiling |
| Volts | 120V |
| Watts | 7W |
| Width In. | 5.72 |
| Height In. | 3.25 |
| Weight Lb. | 0.51 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923117084 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 5.9 |
| Each Width In. | 3.82 |
| Each Height In. | 5.9 |
| Each Weight Lb. | 0.66 |
| Each Cubic Ft. | 0.077 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923117081 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 12.4 |
| Case Width In. | 12 |
| Case Height In. | 12.8 |
| Case Weight Lb. | 9.4 |
| Case Cubic Ft. | 1.1022 |
| Dimmers | 6672;6674;86/103;ADTP703TU;CTRP-253P;DAL06P-C2;DSL06-1LZ;DSM10;DVLV-600P;DVRP-253P;DW6HD;IPE04;MA-PRO;NTCL-250;NTRP-250;REL06-WW;SAL06P;SLV-600P;SUF7;TAL06P-C1;TAL06P-C2 |
| Accessories | 80-946;80-950 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11708 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11708_Instructions.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 90 |
| CCT Selectable | No |
| Ceiling Aperture | 4.33 in. Cutout |
| Color Temp | Warm White |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Direct Wire LED Downlight |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 40000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 45W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lumens | 490L |
| Max Dry Wall Thickness (In.) | 1-1/8 in. |
| Minimum Compartment Size | Height: 4.72 in. |
| Mounting Procedure | Ceiling |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Power Factor | 0.95 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Temperature (CCT) | 2700K |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |