SATCO NUVO's Performer Series LED Slimfit Downlights deliver versatile, high-performance lighting in a sleek, low-profile design. Available in 4-inch and 6-inch round sizes, in both black and white finishes, these downlights feature a flat lens design, adjustable spring clips, and an innovative remote driver J-box for easy installation. The non-conductive dead front trim ensures safe operation in wet environments, making them ideal for showers, bathrooms, and other damp areas. They are also NEC compliant for closet installations, ensuring safe and reliable performance in smaller spaces. With IC and Airtight ratings, 5 CCT selectable color options, a 90 CRI for vibrant illumination, and a 50,000-hour lifespan backed by a 5-year warranty, these downlights provide safe, efficient, and adaptable lighting for any space.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11680 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11680_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11680_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Remote Driver LED Downlight |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | Energy Star, cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 110° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 720 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 8 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Material | Plastic |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| THD | <20% |
| Lens Finish | Matte Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2.5KV |
| Air Tight | Yes |
| Ceiling Aperture | 4.25 |
| IC Rated | Yes |
| Mounting Height | 1.34 |
| Mounting Diameter | 4.25 |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Trim Color | White |
| Diameter | 4.92" |
| Dimensions | H: 1.18" x DIA: 4.92" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.044 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 11.61" |
| Case Width | 8.46" |
| Case Height | 11.65" |
| Case Weight | 10.36 |
| Case Cubic Ft. | 0.6622 |
| Catalog Description | 8 Watt LED Direct Wire Performer Series Downlight - Remote Driver - 4 Inch - 27K/3K/35K/4K/5K CCT Selectable - Round - Flat Face - White Finish |
| Description | 8WLED/DW/4/CCT/RND/FL/RD |
| Finish Family | White |
| ENERGY STAR | Yes |
| UNSPSC | 39111515 |
| Dimmable Function | 120V only |
| ES Unique ID | 3892968 |
| ES Category | Downlight Recessed |
| Image File Name | S11680.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 5.39 |
| Each Width In. | 2.6 |
| Each Height In. | 5.43 |
| Each Weight Lb. | 0.8 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | MRF2S-6ELV |
| Dimmers | DVRF-5NE |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SELV-300P |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | VPE06-1LZ |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | DVRF-6L |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | 66DF-10W |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | MAELV-600 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | REL06-WW |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | 80/2699 |
| Dimmers | 80/2700 |
| Dimmers | 80/2701 |
| Dimmers | 80/2702 |
| Dimmers | 80/2703 |
| Dimmers | 80/2704 |
| Dimmers | PD-3PCL |
| Dimmers | MRF2-3LD |
| Dimmers | MRF2-3PD |
| Dimmers | RRD-3LD |
| Dimmers | RRD-3PD |
| Dimmers | HQR-3LD |
| Dimmers | HQR-3PD |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | ODMR0205 |
| Dimmers | MR42400PLS |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;MRF2S-6ELV;DVRF-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 80-985 |
| Accessories | 80-865 |
| Accessories | 80-997 |
| Accessories | 80-867 |
| Accessories | 80-943 |
| Accessories | 80-950 |
| Accessories | 80-946 |
| Accessories | S8000 |
| Accessories | S8002 |
| Accessories | 80-973 |
| Accessories | 80-987 |
| Clearance Height | 2 |
| Closet Rated | Yes |
| NEC Compliance | Clothes Closet Certified - Reg: 410.16 (A)(3) and 410.16 (C)(5) |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 8W LED Direct Wire Performer Series Downlight Remote Driver 4 |