SATCO NUVO's LED Architectural Downlights with Remote Driver offers an option for a small aperture aesthetic with the energy savings of LED technology. The 40-degree beam angle provides focused illumination while creating the ambiance of your choice with five CCT choices from warm 2700K to cool 5000K at installation. Choose from round or square trims in white, black, or brushed nickel to easily complement any décor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11635R1 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11635R1_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11635R1_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Remote Driver LED Downlight |
| Fixture Shape | Square |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | Energy Star, cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 40° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 840 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 10 |
| Bulb Watt | 10 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Brushed Nickel |
| THD | <30% |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Acrylic |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2KV |
| Air Tight | Yes |
| Connection | Direct Wired |
| IC Rated | Yes |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 3.5 |
| Mounting Diameter | 3.62 |
| Trim Color | Brushed Nickel |
| Dimensions | L: 4.38" x W: 4.38" x H: 2.17" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0633 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 12.2" |
| Case Width | 11.34" |
| Case Height | 12.01" |
| Case Weight | 15.21 |
| Case Cubic Ft. | 0.9616 |
| Catalog Description | 10 Watt LED Direct Wire Downlight - Remote Driver - CCT Selectable - Dimmable - Square - Brushed Nickel Finish |
| Description | 10W/DW/DNL3/CCT/SQ/RD/BN |
| Finish Family | Nickel |
| ENERGY STAR | Yes |
| UNSPSC | 39111515 |
| Dimmable Function | 120V only |
| ES Unique ID | 3798636 |
| ES Category | Downlight Recessed |
| Image File Name | S11635R1.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 5.31 |
| Each Width In. | 3.74 |
| Each Height In. | 5.51 |
| Each Weight Lb. | 1.12 |
| Replaces | S11635 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | MRF2S-6ELV |
| Dimmers | DVRF-5NE |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SELV-300P |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | VPE06-1LZ |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 80-942 |
| Accessories | 80-949 |
| Accessories | 86-216 |
| Accessories | S8000 |
| Accessories | S8002 |
| Accessories | 80-973 |
| Accessories | 80-987 |
| Accessories | 80-867 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 10W LED Direct Wire Downlight Remote Driver CCT Selectable Dim |