SATCO NUVO S11675 LED Architectural Downlights offer a high lumen output, making them ideal for high ceiling applications. With a 40-degree beam angle, these downlights provide ample illumination in residential, hospitality and retail applications. Choose from three wattages and five color temperatures at installation to create the desired ambient experience. Available in a variety of shapes and professional finishes.
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Thailand |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
| Dimension String | L:4.80" W:4.80" H:3.62" |
| ENERGY STAR | Yes |
| Finish | Brushed Nickel |
| Fixture shape | Square |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V-277V |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Watts | 16W/20W/24W |
| Length In. | 4.8 |
| Width In. | 4.8 |
| Height In. | 3.62 |
| Weight Lb. | 2.2 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923116759 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 10.04 |
| Each Width In. | 5.31 |
| Each Height In. | 6.69 |
| Each Weight Lb. | 2.66 |
| Each Cubic Ft. | 0.2064 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923116756 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 20.79 |
| Case Width In. | 16.54 |
| Case Height In. | 13.98 |
| Case Weight Lb. | 32.74 |
| Case Cubic Ft. | 2.782 |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;MRF2S-6ELV;DVRF-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;IPE04-1L;66ELV;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL- |
| Dimmers | 253P;NTCL-250;TGCL-153PH;PD-6WCL;PD-10NXD;DVRF-6L;RRD-6ND;RRD-H6BRL;HQRD-6ND;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-HN6BRL;HQRD-6CL;RRD-6CL;RNL06-10Z;TAL06P-C2;DDMX1;6672;RRD-10D;6674;IPL06;TSL06;DSM10;TSM10;66DF-10W;DSL06;DDL06;MAELV-600;SLV-600P;DW6HD;DH6HD;DG6H |
| Dimmers | D;DL6HD;DZ6HD;DUL06P-C2;VSUL06D;RHCL450PTC;RH703PTUTC;WWRL50WH;WSX-PDT-WH;RF9640-ND;SAL06P;ADTP703TU;DAL06P-C2;SUF7;NXFRD-UNV;80/2699;80/2700;80/2701;80/2702;80/2703;80/2704;PD-3PCL;MRF2-3LD;MRF2-3PD;RRD-3LD;RRD-3PD;HQR-3LD;HQR-3PD;PHPM-WBX-120;ODMR0 |
| Dimmers | 205;MR42400PLS;IP710-LFZ;DS710-10Z;DF10P;DVSTV;NFTV;DVSCSTV;MS-Z101;MS-Z101-V;NTSTV-DV;CD4FBLW;ADPD4FBL3P2W4;RH4FBL3PTCCCV6;RMJS-8T-DV-B + PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Accessories | 80-985;80-867;80-942;S8000;S8002;80-973;80-987 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11675 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11675_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11675_Dimensional_Diagram.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 40 |
| Can Size | 3 in. |
| CCT Selectable | Yes |
| Closet Rated | Yes |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Dual Dimming: Forward or Reverse Phase and 0-10V |
| ES Unique ID | 3999678 |
| ES Category | Downlight Recessed |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | Brushed Nickel |
| Product Type | Remote Driver LED Downlight |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Clear Prismatic |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 1300L/1600L/2000L |
| Mounting Height | 4 |
| Mounting Diameter | 3.62 |
| Mounting Procedure | Recessed Direct Wire |
| NEC Compliance | Clothes Closet Certified - Reg: 410.16 (A)(3) and 410.16 (C)(5) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2KV |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| THD | <20% |
| Wattage Selectable | Yes |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |