Satco's 12 watt, 3.5 inch LED, direct wire downlight is an easy to install, low maintenance lighting solution for residential or commercial use. Illuminate your kitchen, living room, or work space with this round downlight that fits into tight and hard to reach spaces. This dimmable, black, LED fixture is rated for 50,000 hours of warm white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11631 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11631_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11631_Dimensional_Drawing.pdf |
| Collection | Sprint |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Remote Driver LED Downlight |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 40° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 840 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 12 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Black |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) and Glass |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Air Tight | Yes |
| Ceiling Aperture | 3.5625" Cutout |
| Connection | Direct Wired |
| Has Driver | Yes |
| IC Rated | Yes |
| Max Dry Wall Thickness | 7/8" |
| Mounting Type | Ceiling |
| Rec Spacing Between Fixtures | 4 ft. to 6 ft. |
| Trim Color | Black |
| Diameter | 4.38" |
| Dimensions | H: 3" x DIA: 4.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0651 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 15.63" |
| Case Width | 10.2" |
| Case Height | 10.59" |
| Case Weight | 16.83 |
| Case Cubic Ft. | 0.977 |
| Catalog Description | 12 watt LED Direct Wire Downlight - 3.5 inch - 3000K - 120 volt - Dimmable - Round - Remote Driver - Black |
| Description | 12WLED/DW/DNL3/930/RND/RD/BK |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111515 |
| Image File Name | S11631.jpg |
| Installation Notes | **If you purchase The 5W Emergency Driver (S8000) or the 10W Emergency Driver (S8002), you must also purchase the Emergency Driver Enclosure (80-973) |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 4.8 |
| Each Width In. | 4.88 |
| Each Height In. | 4.8 |
| Each Weight Lb. | 1.15 |
| Substitute | S11631R1 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVLV-600P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| UL Application | Ceiling |
| Accessories | 80-942 |
| Accessories | 80-949 |
| Accessories | 80-973 |
| Accessories | 86-216 |
| Accessories | S8000 |
| Accessories | S8002 |
| Accessories | 80-987 |
| Accessories | 80-867 |
| Clearance Height | 4 |
| Company | SATCO |
| Status | Transitioning |
| Product Name | 12 watt LED Direct Wire Downlight 3.5" 3000K |