SATCO NUVO's LED Directional Architectural Downlights are made to offer focused illumination. With 360-degree rotation and 30-degree tilt, lighting can be installed to highlight artwork, entryways, or aimed to create the perfect reading nook. Install as a standard downlight to keep a consistent look throughout the space. Three contemporary housing finishes are guaranteed to accentuate any aesthetic from retail to living rooms with crisp, quality lighting.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11628R1 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11628R1_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11628R1_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Remote Driver LED Downlight |
| Fixture Shape | Square |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 40° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 840 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 12 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Black |
| THD | <30% |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Poly methyl methacrylate (PMMA) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 1.5KV |
| Air Tight | Yes |
| Ceiling Aperture | 3.563" Cutout |
| Connection | Direct Wired |
| IC Rated | Yes |
| Mounting Type | Recessed Direct Wire |
| Trim Color | Black |
| Dimensions | L: 4.38" x W: 4.38" x H: 2.10" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.061 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 12.2" |
| Case Width | 11.42" |
| Case Height | 11.61" |
| Case Weight | 15.14 |
| Case Cubic Ft. | 0.9361 |
| Catalog Description | 12 Watt LED Direct Wire Downlight - Gimbaled - 3.5 Inch - CCT Selectable - Square - Remote Driver - Black Finish - 840 Lumens - 120 Volt |
| Description | 12W/DW/GBL/3.5/CCT/SQ/RD/BK |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111515 |
| Image File Name | S11628R1.jpg |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 5.31 |
| Each Width In. | 3.74 |
| Each Height In. | 5.31 |
| Each Weight Lb. | 1.19 |
| Replaces | S11628 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SELV-300P |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | 66EV-10W |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | 66DF-10W |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | MAELV-600 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | 80/2699 |
| Dimmers | 80/2700 |
| Dimmers | 80/2701 |
| Dimmers | 80/2702 |
| Dimmers | 80/2703 |
| Dimmers | 80/2704 |
| Dimmers | PD-3PCL |
| Dimmers | MRF2-3LD |
| Dimmers | MRF2-3PD |
| Dimmers | RRD-3LD |
| Dimmers | RRD-3PD |
| Dimmers | HQR-3LD |
| Dimmers | HQR-3PD |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | ODMR0205 |
| Dimmers | MR42400PLS |
| Dimmers | VPE06-1LZ |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;IPE04-1L;66EV-10W;DSE06-10Z;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H; |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 80-973 |
| Accessories | S8000 |
| Accessories | S8002 |
| Accessories | 80-987 |
| Accessories | 80-942 |
| Accessories | 80-949 |
| Accessories | 86-216 |
| Accessories | 80-867 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 12W LED Direct Wire Downlight Gimbaled 3.5" CCT Selectable Sq |