Upgrade your lighting with SATCO NUVO's energy-efficient Type B ballast bypass LED replacement lamps. These innovative lamps are available in multiple base options to suit your needs. The 3.5W model for 5/7/9W CFL lamps with a 2G7 base and the 5.5W model for 13W CFL lamps with a 2GX7 base are 4 CCT selectable, while the 4.5W model for 5/7/9W CFL lamps with a G23 base and the 6W model for 13W CFL lamps with a GX23 base offer 5 CCT selectable technology. Designed to replace traditional CFLs, these lamps significantly reduce energy consumption and lower utility costs, making them an ideal choice for efficient and sustainable lighting in both residential and commercial applications.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11555 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11555_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Thailand |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.029-0.013A |
| ANSI Base | 2G7 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 120° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Fluor Equiv | 5W/7W/9W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Base | 2G7 |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | PL |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Brightness (Lumens) | 380/390/400/410 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 3.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Finish | Frost |
| THD | 20% |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-in-surge protection - 0.5KV |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.26" |
| MOL | 4.74" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0039 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 5.16" |
| Inner Width | 4.92" |
| Inner Height | 3.46" |
| Inner Weight | 1.15 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0508 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Length | 18.11" |
| Case Width | 5.75" |
| Case Height | 5.71" |
| Case Weight | 5.9 |
| Case Cubic Ft. | 0.3441 |
| Catalog Description | 3.5 Watt - 2G7 Base - 27K/30K/35K/40K CCT Selectable - Frost Finish - Ballast Bypass - 120-277 Volt |
| Description | 3.5W/LED/CFL/CCT/2G7/BP |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| Image File Name | S11555.jpg |
| NSF Approved | No |
| Rated For Enclosed Fixture | No |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.54 |
| Each Width In. | 0.91 |
| Each Height In. | 4.84 |
| Each Weight Lb. | 0.08 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 3.5W 2G7 27K/30K/35K/40K Frost Ballast Bypass 120-277V |