SATCO NUVO's Reminiscent lamps offer the traditional look of tungsten filament bulbs with the energy savings of LED technology. The gray filaments provide a clean aesthetic, blending in with many current fixture and decor trends. With brilliant, clear glass and a color rendering index over 90, these 2700K lamps ensure color accuracy while emitting a warm light to enhance the ambiance of living spaces, restaurants, hotels and more.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11523 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11523_Dimensional_Diagram.pdf |
| Video | https://youtu.be/cn6-SqvDgh0 |
| Collection | Reminiscent |
| Lighting Type | Lamps |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.060A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 360° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 93+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 40W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED Flex |
| Shape | T9 |
| Brightness (Lumens) | 500 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 6 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Material | Glass |
| Finish | Clear |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.7 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2.5KV |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.18" |
| MOL | 11.02" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0157 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 11.73" |
| Inner Width | 3.43" |
| Inner Height | 5.16" |
| Inner Weight | 1.42 |
| Inner Cubic Ft. | 0.1201 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 12.13" |
| Case Width | 7.4" |
| Case Height | 11.22" |
| Case Weight | 6.17 |
| Case Cubic Ft. | 0.5828 |
| Catalog Description | 6 Watt LED - Reminiscent - Flex Gray Straight Filament - T9 - Medium Base - 2700K CCT - Clear - 120 Volt |
| Description | 6T9/CL/LED-GF/STR/927/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Image File Name | S11523.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. Can be used outdoors only when in an enclosed fixture |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.54 |
| Each Width In. | 1.54 |
| Each Height In. | 11.42 |
| Each Weight Lb. | 0.21 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SELV-300P |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | VPE06-1LZ |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | 66DF-10W |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | MAELV-600 |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | REL06-WW |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | 80/2699 |
| Dimmers | 80/2700 |
| Dimmers | 80/2701 |
| Dimmers | 80/2702 |
| Dimmers | 80/2703 |
| Dimmers | 80/2704 |
| Dimmers | PD-3PCL |
| Dimmers | MRF2-3LD |
| Dimmers | MRF2-3PD |
| Dimmers | RRD-3LD |
| Dimmers | RRD-3PD |
| Dimmers | HQR-3LD |
| Dimmers | HQR-3PD |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | ODMR0205 |
| Dimmers | MR42400PLS |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 6W LED Reminiscent Flex Gray Straight Filament T9 270 |