SATCO NUVO's PAR Range Voltage lamps are designed for application in 120V-277V fixtures. With crisp, 90 CRI light output in 3000K, 4000K, and 5000K, they're an ideal lamp for residential commercial, hospitality, general lighting, recessed downlighting and task lighting. Rated for wet locations, these lamps are also perfect for use outdoors.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11487 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11487_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | PAR |
| Tariff Code | 8539.52.0030 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | Silver |
| CBCP | 1600 |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Amps | 0.125-0.054A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 40° |
| Burning Position | Universal |
| Candle Power | 1600 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | No |
| Fluor Equiv | 23W |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 90W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | PAR38 |
| Brightness (Lumens) | 1200 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 15 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Glass |
| Finish | Silver |
| THD | 26% |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Three-Way | No |
| MOD | 4.8" |
| MOL | 5.04" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0936 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 16.22" |
| Inner Width | 10.87" |
| Inner Height | 6.5" |
| Inner Weight | 6.22 |
| Inner Cubic Ft. | 0.6632 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 22.52" |
| Case Width | 16.81" |
| Case Height | 7.68" |
| Case Weight | 13.73 |
| Case Cubic Ft. | 1.6825 |
| Catalog Description | 15 Watt PAR38 LED - 4000K - Medium Base - 120-277 Volt - 90 CRI |
| Description | 15PAR38/LED/40'/940/120V-277V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Image File Name | S11487.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | No |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 5.2 |
| Each Width In. | 5.2 |
| Each Height In. | 5.98 |
| Each Weight Lb. | 0.93 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 15W PAR38 LED 4000K Medium Base 120-277V 90 CRI |