SATCO NUVO's LED A21 battery backup lamps are the ideal lighting solution for residential or commercial applications. Available in 8-watts and either 3000K or 5000K, these lamps provide bright, energy-efficient illumination with a wide 220-degree beam spread. Rated for 15,000 hours of use, these lamps are long-lasting, and their built-in battery backup switch ensures that your lighting stays on even during power outages.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11468 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11468_Dimensional_Drawing.pdf |
| Video | https://youtu.be/uiuVqJL6SUQ |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.067A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 220° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A21 |
| Brightness (Lumens) | 760 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 8 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Polycarbonate |
| Finish | White |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.5 |
| Three-Way | No |
| Has Emergency Battery | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium-ion (Li-ion) |
| MOD | 2.6" |
| MOL | 5.59" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0266 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 8.9" |
| Inner Width | 5.98" |
| Inner Height | 6.61" |
| Inner Weight | 2.47 |
| Inner Cubic Ft. | 0.2036 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 18.58" |
| Case Width | 12.56" |
| Case Height | 7.87" |
| Case Weight | 11.09 |
| Case Cubic Ft. | 1.0628 |
| Catalog Description | 8 Watt A21 LED - 3000K - Medium Base - 120 Volt - 80 CRI - Battery Backup |
| Description | 8A21/BATTERY BU/LED/830 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Image File Name | S11468.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | No |
| SDS class | Lithium_Ion_Battery |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.76 |
| Each Width In. | 2.73 |
| Each Height In. | 6.1 |
| Each Weight Lb. | 0.37 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 8W A21 LED 3000K Medium Base 120V 80CRI Battery Backup |