Satco's 8.7-watt LED lamp is an elegant lighting solution for indoor residential and commercial lighting applications. Illuminate living rooms, kitchens, and work spaces with this sleek frosted bulb. Sleek and versatile, this bulb is rated for 25,000 hours of warm white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11420 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11420_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Reflector |
| Tariff Code | 8539.52.0030 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.073A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 100° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 65W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | BR30 |
| Brightness (Lumens) | 700 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 8.7 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Material | Acrylic |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.93 |
| Three-Way | No |
| MOD | 3.75" |
| MOL | 5.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 6 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 16.14" |
| Case Width | 11.81" |
| Case Height | 12.6" |
| Case Weight | 8 |
| Case Cubic Ft. | 1.3899 |
| Catalog Description | 8.7 Watt - BR30 LED - 2700K - Medium base - 120 Volt - 6-pack |
| Description | 8.7BR30/LED/927/120V/90CRI/6PK |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S11420.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 11.42 |
| Each Width In. | 7.68 |
| Each Height In. | 5.91 |
| Each Weight Lb. | 2.1 |
| Substitute | S11474 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | 6672;6674;86/103;ADTP703TU;AYCL-153P;AYCL-253P;CTCL-153P;CTRP-253P;DDMX1;DG6HD;DH6HD;DL6HD;DSE06-10Z;DSL06;DSL06-1LZ;DSM10;DUL06P-C2;DVCL-153P;DVCL-253P;DVRP-253P;DW6HD;DZ6HD;HQRA-PRO;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-6ND;HQRD-HN6BRL;HQRD-PRO;HRST-PRO-N;IPE0 |
| Company | SATCO |
| Status | Transitioning |
| Product Name | 8.7 Watt BR30 LED 2700K Medium Base 120 Volt 6-pack |