Satco's 5.5-watt bulb is an elegant and versatile lighting solution for residential and commercial applications. Illuminate living rooms, dining rooms, and office spaces with this dimmable, LED bulb. This bulb has a beam spread of 220 degrees and delivers 25,000 hours of warm white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11320 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11320_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Amps | 0.046A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 220° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 40W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A19 |
| Brightness (Lumens) | 450 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 5.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Material | Plastic |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.92 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.36" |
| MOL | 4.33" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0165 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 7.8" |
| Inner Width | 5.2" |
| Inner Height | 5.12" |
| Inner Weight | 1.01 |
| Inner Cubic Ft. | 0.1202 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 11.22" |
| Case Width | 8.47" |
| Case Height | 11.3" |
| Case Weight | 4.59 |
| Case Cubic Ft. | 0.6215 |
| Catalog Description | 5.5 Watt - A19 LED - 2700K - Medium base - 220 deg. Beam Angle - 120 Volt |
| Description | 5.5A19/LED/927/120V/D |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S11320.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.44 |
| Each Width In. | 2.44 |
| Each Height In. | 4.8 |
| Each Weight Lb. | 0.15 |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10WX |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | 66ELV;86/103;ADTP703TU;AYCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DDMX1;DUL06P-C2;DVCL-153P;DVRP-253P;DW6HD;IPE04-1L;LECL-153PH;MA-PRO;MACL-153M;MSCL-OP153M;NTCL-250;NTRP-250;PD-10WX;PD-6WCL;RCL-153PNL;RF9640-ND;RH703PTUTC;RHCL450PTC;RRD-6CL;RRD-PRO;SAL06P;SUF7; |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 5.5 Watt A19 LED 2700K Medium Base 220 deg. Beam Angle 120 Volt |